Zdrowie za płodność

Zrobiliśmy ogromny krok naprzód. Zrozumieliśmy, że o wodzie nie wiemy prawie nic. Vladimir Voeikov, prof. biologii z Uniwersytetu w Moskwie

 

juglans-zdrowie-to-zdrowieDlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu?

 

  • Woda uczestniczy we wszystkich procesach dostarczania substancji odżywczych i wydalania produktów przemiany materii.
  • W dobrze nawodnionym organizmie krew zawiera ok. 94% wody. W komórce natomiast powinno jej być ok. 75%.
  • Każda komórka, aby została nawodniona, musi mieć wszystko, co jest jej niezbędne do prawidłowej pracy tj. witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, czy aminokwasy. Do zatrzymania wody wewnątrz komórki potrzeba przede wszystkim  soli( najlepiej himalajskiej, kłodawskiej nieoczyszczonej) oraz wapnia, magnezu, cynku, i selenu. Niezbędne są także kwasy omega-3, które wzmacniają ścianę komórkową i przyciągają niczym magnez wodę do komórek. Zdrowa i silna błona komórkowa to podstawowy wyznacznik zdrowia i witalności. Zdrowie i choroba rozpoczyna się zawsze na poziomie komórki, a nie całego organu.
  • Nasz organizm zrobi wszystko, aby odpowiednie nawodnienie miały organy z tzw. ,,złotej piątki”, czyli: mózg, serce, płuca, wątroba, i nerki. Gdy nie zadbamy o dobre nawodnienie, organizm będzie zabezpieczał główne narządy na niekorzyść tych bez których on sam może przeżyć np. układ rozrodczy. Może to wydać się prozaiczne, ale jeśli masz problem z płodnością na początek zadbaj o prawidłowe nawodnienie. Jak sama nazwa wskazuje nawodnienie ma się dokonać przy użyciu wody. Każdy inny napój może być traktowany jak pokarm, bądź może być nawet przeciwwskazany np. kawa, herbata czarna.
  • Następstwem długotrwałego odwodnienia, a przez to niedożywienia komórek, jak twierdził dr. Batmanghelidj, są również choroby, tj. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby wzroku, uszu, depresja, przewlekłe zmęczenie, reumatoidalne zapalenie stawów, nadciśnienie, astma, wrzody żołądka, dwunastnicy, zaparcia, bóle mięsni, kręgosłupa, rozdrażnienie emocjonalne, kamienie nerkowe, bóle i zawroty głowy. Wszystkie te schorzenia w konsekwencji mogą w znaczny sposób zaburzać płodność.
  • Picie zwiększonej ilości wody zapobiega zaparciom, które w następstwie powodują wiele chorób
  • Woda w synergii z solą działa przeciwhistaminowo, dlatego zalecana jest dla astmatyków( na szklankę wody wystarczy szczypta dobrej soli himalajskiej, lub kłodawskiej nieoczyszczonej)
  • Gdy wstajesz rano i nie masz ochoty na wyjście z łóżka, to jesteś odwodniony. Pozbawiłeś swój mózg na czas snu(6-8 godzin) wody i czujesz się zmęczony. Dlatego pierwszą rzeczą po przebudzeniu jest wypicie wody.

Ile wody  powinniśmy wypić w ciągu dnia?

Podaje się, że średnio powinnyśmy wypić dziennie 1,5-2 l wody. Możesz też podzielić swoją aktualną wagę przez 30 wtedy dokładnie będziesz wiedzieć ile pić wody dziennie. Przykład 60 kg : 30 = 2l wody w ciągu dnia.

Bardzo ważne jest picie wody zaraz po przebudzeniu i to w ilości 1/3 przypadającej na cały dzień, czyli jeśli np. są to 2 l, to rano powinieneś wypić ok. 0,70 ml wody.

Zaleca się aby kobiety ciężarne wypiły do 8 szklanek wody dziennie. Przyszłe mamy mające problem z nadciśnieniem powinny szczególnie zadbać o picie wody nawet do 3-4 l, popijając w ciągu dnia  małymi porcjami.

Amerykański Institute of Medicine zaleca kobietom ciężarnym  wypijanie 2,3 l wody dziennie, a karmiącym piersią 3,1 l wody. Picie zmniejszonej ilości wody zwiększa ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego.

Dzieci również powinny  pić przede wszystkim wodę. Wpływa ona na prawidłowy rozwój twojej pociechy. Dzieci są zazwyczaj w ciągłym ruchu i dlatego odczuwają większe pragnienie niż dorosły. Zadbajmy o zdrowy nawyk picia wody od najmłodszych lat.

Co pić?

Najlepiej wodę mineralną i to w szklanych butelkach. Można pić rozcieńczone soki owocowe, warzywne, napary z herbat ziołowych, ale woda powinna stanowić większość wypijanych płynów.

Nie należy pić zbyt dużo wody przegotowanej, która  z zasady jest hipotoniczna, przez co zwiększa wydalanie wody z nerek, przyspieszając odwodnienie organizmu.

Nie zaleca się też picia napojów gazowanych, gdyż zawarty dwutlenek węgla, uwalniany w żołądku rozciąga jego ściany. Efektem tego jest informacja poprzez zakończenia nerwowe do mózgu o pozornym wyrównaniu utraty wody.

Wodę gazowaną zaleca się pić  po zakończonej pracy fizycznej, po zawodach sportowych, gdyż szybciej wchłaniana jest w przewodzie pokarmowym i nasila wydzielanie moczu. W ten sposób przyspiesza się wydalanie niepotrzebnych produktów przemiany materii tzw. niedopałków.

WODA W MOIM ŻYCIU TO PODSTAWA!

Choć nie zawsze tak było. W przeszłości często czułam się zmęczona. Właściwie wstawałam rano i już czułam zmęczenie. Co robiłam? No oczywiście wypijałam kawę w nadziei, że ona postawi mnie na nogi. Odczuwałam dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci niestrawności,  bóle  brzucha, wzdęcia i zaparcia. Często nawet po zjedzeniu posiłku odczuwałam głód. No cóż zdarzało mi się wtedy przejadać, a samopoczucie było jaszcze gorsze i do tego poczucie winy, frustracja i podenerwowanie. Zaczęłam mieć problemy ze skórą, suchość, wysypki alergiczne oraz pojawienie się częstych infekcji górnych dróg oddechowych z rozpoznaniem alergii  wziewnej i na lateks. Pojawiły się bóle głowy, stawów, kręgosłupa. Wydawało mi się, że piję dużo, ale głównie była to herbata zielona lub inna ziołowa. Wody praktycznie nie piłam wcale, bo jej nie lubiłam. Dzisiaj na każdą skargę, jaką usłyszę na jakąkolwiek dolegliwość mówię: pij dużo wody. Boli cię głowa– jesteś odwodniony, napij się wody i to najlepiej ze szczyptą soli himalajskiej.

Jesteś zmęczony, śpiący – napij się wody, wzmocnij ciało. Jeśli jest to pora przed snem nocnym, to tym bardziej wypij szklankę do dwóch wody. Twój organizm będzie pobawiony wody w czasie 6-8 godzinnego snu, a do tego twój kręgosłup najlepiej nawadnia się właśnie podczas snu w pozycji horyzontalnej i unikniesz, bądź pozbędziesz się dolegliwości kręgosłupa.

Jesteś głodny– zanim się najesz wypij wodę. Twoje soki trawienne będą lepiej pracować, śluzówka jelita wchłaniać składniki pokarmowe, a krew rozprowadzać je  po całym organizmie. Dzięki temu każda komórka twojego ciała będzie dobrze odżywiona.

Przeziębiłeś się, masz jakąkolwiek infekcję, masz gorączkę– przede wszystkim pij dużo wody.

I tak mogę wymieniać  bez końca ale wspomnę jeszcze o jednym problemie

Macie problem z poczęciem dziecka, którego przyczyną mogą być różne nieprawidłowości, schorzenia. To od czego możecie  zacząć, a dotąd sobie tego nie uświadamialiście- pijcie dużo wody. Ona jest niezbędna do życia. Jeśli organizm walczy o przetrwanie, bo jest niedostatecznie nawodniony, to w swej mądrości nie podejmie odpowiedzialności za poczęcie i życie dziecka. Co robi jabłoń podczas suszy? Nie ma szans, nie zawiąże owoców, a już zawiązane zrzuci.

woda- juglans

 

Jak wprowadzać zmiany?

Jeśli do tej pory nie przywiązywałeś uwagi do picia wody, to musisz przyzwyczaić do tego swój organizm stopniowo. Lubię porównanie przesuszonej bryły korzeniowej kwiatka w doniczce. Biedny kwiatek, jak go zalejemy od razu dużą ilością wody, to ona przeleci, nie zostanie wchłonięta. Trzeba organizm nawadniać stopniowo i powoli, obserwując jednocześnie wydalanie przez nerki. Na początku może cię denerwować częste wychodzenie do toalety, ale z czasem jak organizm się nasyci nie będzie to takie uciążliwe.

Lepiej jest pić częściej, a mniej, niż napijać się w dużej ilości. Wykładnikiem dobrego nawodnienia jest nie odczuwanie zwiększonego pragnienia. Wypicie od razu dużej ilości wody może przyczynić się do utraty minerałów(sód, potas).

Nie powinno się pić w trakcie posiłków, ponieważ, zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych, a to utrudnia trawienie. Zjemy więcej jeśli będziemy popijać podczas posiłku.  Najlepiej wypić  szklankę wody 10-15 minut przed i po posiłku.

Jakie zmiany dostrzegłam u siebie?

Woda towarzyszy mi wszędzie. Pisząc ten artykuł popijam wodę, nie czuję zmęczenia, nie bolą mnie oczy od komputera. Wodę zabieram  wychodząc z domu do pracy, jadąc  samochodem. Pracując  w ogrodzie mam ze sobą butelkę z wodą . Oczywiście woda musi być w szklanej butelce i dobrej jakości, nie koniecznie  wysoko-mineralizowana  (dodaję szczyptę soli himalajskiej, sok z cytryny )
Zdecydowanie mam więcej siły, lepiej śpię, wcześniej się budzę, jestem wypoczęta i pełna energii.
Przestały mnie boleć stawy, ustąpiła całkowicie alergia i częste infekcje. Wszystko to za sprawą wody, ale pośrednio lepszego odżywiania, bowiem nie czując praktycznie nigdy wilczego głodu, posiłki są przemyślane i wartościowe. Mój organizm stał się prawdziwym arystokratą domagającym się budulca, a nie zapychacza. Przygotowywanie posiłków dla całej rodziny i wprowadzanie zdrowych nawyków stało się ciekawą przygodą i inspiracją dla reszty domowników.
Mój wygląd zewnętrzny, mimo upływających lat zyskał. Moja  skóra stała się ładniejsza, jędrniejsza i bardziej nawilżona (nie czuję potrzeby smarowania się balsamem po każdej kąpieli)
Łatwiej jest mi  utrzymać prawidłową wagę ciała oraz  sylwetkę, w której dobrze się czuję.

PODSUMOWUJĄC – WODA:

  • Powstrzymuje apetyt, poprawia trawienie, pobudza metabolizm
  • Redukuje cholesterol, poprawia funkcjonowanie wątroby, wypłukuje z organizmu toksyny
  • Pomaga w pozbyciu się problemów jelitowych, pomaga w dostarczeniu składników pokarmowych do wszystkich narządów
  • Poprawia funkcjonowanie nerek, zmniejsza infekcje dróg moczowych oraz kamicy nerkowej.
  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, pęcherza moczowego, piersi
  • Poprawia funkcjonowanie serca i minimalizuje ryzyko zawału
  • Poprawia wzrok
  • Dotlenia organizm, pomaga we wzroście czerwonych krwinek krwi
  • Nawilża skórę, przez co poprawia jej wygląd i elastyczność, redukuje cellulit
  • poprawia ,,nasmarowanie stawów”, poprawia wydolność organizmu podczas ćwiczeń
  • Zwalcza zmęczenie i dodaje energii, utrzymuje w dobrym nastroju, poprawia pamięć i koncentrację
  • Poprzez dobre nawodnienie poprawia się czynność endokrynna organizmu
  • Poprawia funkcjonowanie układu rozrodczego przez co zwiększa się szansa poczęcia dziecka.

 

 Basia Jasińska