Nie ma struktury bez funkcji
Serce dziecka zaczyna pracować około 21 dnia od poczęcia i odtąd będzie doskonalić swą czynność i bić nieprzerwanie aż do momentu śmierci.
Mózg w 9 tygodniu życia przejawia uchwytną czynność, ale proces ostatecznego wykształcenia mózgu zostanie ukończony dopiero u 6-7 letniego dziecka, a szczyt rozwoju przypadnie na wiek młodzieńczy, ok.16-18 roku życia metrykalnego.
Zasada ,,nie ma struktury bez funkcji” wskazuje na istnienie ruchów u dziecka, odkąd pojawią się zawiązki kończyn i tak np. w 37 dniu pojawia się falowanie, 44 dzień-drobne drgnięcia, 51 dzień-silne drgnięcia, 57 dzień –unoszenie się, 58 dzień-pływanie, 59 dzień-podskakiwanie. W późniejszym czasie dziecko doskonali bardzo złożone i coraz bardziej zindywidualizowane ruchy. Fotografowano dzieci w macicy jak drapią się w nos, ssą kciuki, podnoszą głowę, przeciągają się, bawią się pępowiną. To jest wewnętrzny bardzo osobisty świat maleństwa, a jego indywidualizm, sposób poruszania się i aktywności poznaje jego mama i co ważne odczuwa zewnętrznie. Dlatego to ona odczuwa ruchy, a na podstawie aktywności dziecka wie kiedy się bawi, kiedy śpi, a kiedy swoim zachowaniem wymusza zainteresowanie i kontakt z rodzicami. Macica nie jest barierą w poznawaniu indywidualizmu swojego dziecka i zaspakajaniu jego potrzeb. Mogą dostrzec, kiedy sygnał z brzuszka jest po prostu fizjologiczną funkcją ich dziecka. Jestem czasami świadkiem zdziwienia mamy, gdy tłumaczę, że takie rytmiczne puknięcia w brzuszku to po prostu czkawka, która występuje dość często również po porodzie, a jest wynikiem dojrzewania w takim treningu mięśnia przepony.
Co może niepokoić mamę w zachowaniu dziecka?
Kiedy ruchy dziecka są inne niż dotychczas, są słabsze, rzadsze lub gwałtowne powinnaś niezwłocznie zasięgnąć porady i sprawdzić, czy dziecko nie komunikuje jakiś dyskomfort, czy wręcz zagrożenie. Najlepiej udaj się do najbliższego szpitala w celu zrobienia badań KTG, USG. Być może będzie się to wiązało z pobytem na oddziale patologii ciąży, ale jest to czasami niezbędne aby ocenić dobrostan Twojego dziecka i wykluczyć bądź potwierdzić zagrożenie.
Co jeszcze może komunikować mi mój brzuszek?
Ból i ,, pociąganie” w pachwinach świadczy o rozciąganiu więzadeł i ucisku główki w dole brzucha, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli nie ma to charakteru ciągłego, bądź regularnego, połączonego z odczuwaniem bolesnych skurczy macicy , to są to fizjologiczne zmiany. Wynika to z różnicy napięć w Twoim ciele, dlatego zajęcia w szkole rodzenia, odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniające i relaksacyjne pomogą w tych i innych dolegliwościach np. w bólach kręgosłupa.
Ból w nadbrzuszu, czy każdy inny nietypowy i budzący Twój niepokój zawsze wymaga konsultacji prowadzącej położnej lub lekarza